Filip Walczyna Filip Walczyna

McFerrin+. Gdańska improwizacja

W sobotę 17 sierpnia w Gdańsku wystąpi w ramach festiwalu Solidarity of Arts Bobby McFerrin, jeden z największych improwizatorów światowej sceny muzycznej. Artystę będzie można oglądać całkowicie za darmo, a jego innowacyjne podejście do kontaktu z publicznością daje gwarancję, że będzie to wydarzenie niezapomniane. 

Bobby_McFerrin_photo_by_Szaniszlo_IvorŹródło: Wikimedia Commons

63-letni amerykański artysta już po raz czwarty gości w Polsce. W Gdańsku zrealizuje na żywo dwa swoje wcześniejsze projekty, które zostały wydane w formie płyt. Pierwszy to VOCAbuLarieS z 2010 roku, który był montażem ponad 1400 utworów 50 różnych wokalistów. Drugi projekt to najnowszy SpiritYouAll. Jest to płyta poświęcona ojcu McFerrina, a sam muzyk mówi o niej, że jest jedną z najbardziej osobistych w jego karierze. Oba te projekty składają się na wyjątkowe wydarzenie McFerrin+ w którym, oprócz głównej gwiazdy, wystąpią także na trzech scenach artyści jazzowi z Polski, Stanów Zjednoczonych i Bułgarii.

McFerrin jest znany z niesamowitych improwizacji podczas koncertów. Wielokrotnie występował na jednej scenie z artystami, z którymi wcześniej nie miał żadnego kontaktu. Odznacza się także wyjątkową umiejętnością interakcji z publicznością. W 2002 roku w Warszawie zaprosił na scenę kilkanaście osób, które stworzyły 4-głosowy chór. Na zakończenie zachęcił widzów do odśpiewania Ave Maria, a on sam odgrywał partię organów. Jego muzyka znajduje się na pograniczu jazzu, soulu i gospel, McFerrin zajmuje się także beatboxem, zastępując często wszelkie instrumenty swoim własnym głosem.

Poczekaj na załadowanie odtwarzacza

McFerrin+ to koncert na otwarcie trwającego do 8 września festiwalu Solidarity of Arts, będącego promocją kultury wysokiej, głównie muzycznej. Więcej informacji: http://www.solidarityofarts.pl/

 

McFerrin+

17 sierpnia, Scena Plenerowa Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku (ul. Ołowianka 1)

Wstęp wolny, z wyjątkiem strefy najbliżej sceny - za symboliczne 5 zł.