Świat » Ze Wschodu

  • Majdan się skończył Majdan został sprzątnięty. Okres triumfu i świetności najważniejszy plac Kijowa ma już za sobą. Po pięknym dowodzie miłości do wolności pozostały brud, smród i wstyd. Władze w końcu odważyły się sprzątnąć symbol ostatniej rewolucji.
  • Zmierzch olimpijskich idei Igrzyska olimpijskie postrzegane są przez opinię społeczną, jako święto sportu, promocja równości wszystkich ludzi, poszanowania ich godności oraz pokoju. Olimpijskie wartości wyglądają dostojnie w świetle reflektorów, jednak gdy tylko oko kamery odwraca się, ich realizacja pozostawia wiele do życzenia.
  • Rossija w książkach – czyli co czytać, aby zrozumieć Rosję Wiele z pozycji stojących na monumentalnej półce „Rosja” albo jeszcze większej opisanej hasłem „Wschód” wielką literą pisane, dotyka kwestii rosyjsko-wschodniej z perspektywy ciepłego fotela stojącego w polskim mieszkaniu pseudorosjoznawcy.Co czytać, aby nie zagubić się gąszczu książek autorów, których określić można by mianem rosjoznawców-samozwańców?
  • Pocztówka z betonu Są miejsca na świecie piękne. Są też takie, które piękne były, dopóki nie zaczął upiększać ich człowiek. Mickiewicz nie napisałby Sonetów Krymskich, gdyby na stepy akermańskie czy wybrzeże czarnomorskie wybrał się dzisiaj.
  • Ukraińscy dziennikarze radzą Dziennikarze mają nie kłamać i utrzymywać stały kontakt z rodziną. Ukraiński Niezależny Związek Dziennikarzy opublikował właśnie spis porad dla dziennikarzy.
  • Sputnik: triumf Aleksandra Wieledinskiego Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik dobiegł za nami. Jak co roku, miłośnicy rosyjskiego kina mieli do wyboru wiele różnorodnych produkcji. Tym razem, werdykt jurorów i publiczności był zaskakująco zgodny.
  • Sputnik: Dwie Rosje Tyle różnych spojrzeń na Rosję, ile ludzi, reżyserów i producentów. Rosja może być krajem ludzi szczęśliwych, odnoszących sukcesy albo skrzywdzonych przez niełaskawą rzeczywistość. „Dryfowanie” i „Legenda 17” stoją na dwóch przeciwstawnych biegunach Rosji.
  • Sputnik: Zbrodnia bez kary Beznadziejność szarość, morderstwo i wyrzuty sumienia. „Dostawca” to smutny obraz rosyjskiej prowincji, ukazany surowo i bezkompromisowo. Zbrodnia nie może obyć się bez kary.
1Następna strona