Fotografia » sylwetki

  • A VANISHED WORLD Fotografował z ukrycia, a zapisane obrazy wywoływał w drodze, podczas pogoni za „zanikającym życiem”. 16 tysięcy zdjęć Romana Vishniaca to próba walki – początkowo o ratunek, później o zapamiętanie.  
  • Wirtuoz aparatu Jazzowa płyta „Carnet de routes” wydana przez wytwórnię Label Bleu we Francji w 1995 roku, opatrzona jest czterema nazwiskami twórców: Romano, Sclavis, Texier, le Querrec. Perkusja, klarnet/saksofon, kontrabas i... Leica. Dlaczego obok tria muzyków jazzowych pojawia się fotograf? Czy możliwe jest dla człowieka „życie muzyką” i przekazywanie związnych z nią emocji nie będąc jej twórcą ani wykonawcą?  
  • Zobaczyć, zrozumieć, zachwycić się Potrzeba utrwalania obrazu w celach naukowych wykorzystuje ogromne możliwości fotografii. Ale czy poza czysto dokumentacyjną i edukacyjną rolą zdjęcia związane z obszarem działań nauk przyrodniczych mogą zostać uznane za dzieła sztuki?
  • Mike Brodie: W drodze Spakował aparat do plecaka i na gapę wskoczył do pociągu jadącego w nieznanym kierunku. Mike Brodie przez kilka lat podróżował po Ameryce dokumentując swoje doświadczenia i fotografując napotkanych ludzi. Jego zdjęcia to jeden z najciekawszych przykładów amerykańskiej fotografii dokumentalnej ostatnich lat.
  • Oiko Petersen "Zobaczyć innego" W poniedziałek, 4 listopada w klubie Powiększenie odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Warszawskie Spotkania z Fotografią Dokumentalną,” którego gościem był Oiko Petersen. Fotograf opowiedział zgromadzonej publiczności o ostatnich projektach, oraz o swoim podejściu do fotografii dokumentalnej. 
  • Chester Higgins Jr. - Tropiciel duchów Pamiętacie pierwszy raz, kiedy sięgnęliście po aparat? W jakim celu nacisnęliście spust migawki? Dlaczego poczuliście potrzebę zatrzymania danej chwili w kadrze? Zapewne mało kto jest w stanie odpowiedzieć dziś na te pytania. Sztuka fotografii przez ostatnie lata zmieniła się diametralnie, dziś obrazów powstają miliony i coraz częściej słychać opinie, że aby zrobić przyzwoite zdjęcie, wystarczy mieć dobry aparat, który zrobi je za ciebie. Ja jednak wolę słuchać - z pewnością naiwnej dla wielu - teorii człowieka, który doskonale pamięta, dlaczego sięgnął po aparat parędziesiąt lat temu i który uważa, że jedynie ludzkie oko w połączeniu z sercem jest w stanie stworzyć prawdziwą fotografię.
  • “Fotografuję duszę” - Krzysztof Gierałtowski Krzysztof Gierałtowski jest fotografem od lat zajmującym się fotografowaniem wybitnych Polaków. Tym co go wyróżnia jest forma, jego zdjęcia przełamują standardowe myślenie o portrecie. Do 17 listopada w Zamku Królewskim znajduje się jego wystawa.
  • Czy sztuka może zmienić świat? Traktując ulicę jak "największą galerię sztuki na świecie", francuski artysta JR tworzy wystawy łączące w sobie street art i fotografię. Założenie jego projektów jest proste - artysta fotografuje ludzi, drukuje zdjęcia w dużym formacie, a następnie przykleja je w miejscach publicznych, gdzie stają się częścią lokalnego krajobrazu. Podróżując po całym świecie, odwiedza często najuboższe i najniebezpieczniejsze miejsca, w których ludzie na co dzień nie mają dostępu do sztuki. Jego fotografie przyciągają uwagę nie tylko ze względu na swoje rozmiary, ale przede wszystkim na przekaz, który ze sobą niosą.
1Następna strona