Świat » Świat nieznany

 • Samotna wyspa - Krym rok po aneksji Na półwysep przyjeżdża coraz mniej turystów, padają kolejne lokalne firmy, a w bankach brakuje pieniędzy. Rok po aneksji Krymu przez Rosję jego mieszkańcom wcale nie żyje się lepiej. Obietnice, że pod rządami Moskwy wszystko będzie wspanialsze okazały się puste i bez pokrycia. Po euforii związanej z przyłączeniem do Rosji nie ma śladu, a Krym zmienia się w samotną, odciętą od świata wyspę.
   
  Oleg na Krymie mieszka od zawsze. Jak opowiada...
 • Teorie rasizmu Rasizm jest w każdym z nas – wynika z badań amerykańskich naukowców. Nawet bardzo tolerancyjne osoby po pewnym czasie zaczynają podświadomie zachowywać się jak rasiści. To zjawisko swoje potwierdzenie znajduje także w komputerowej symulacji.
 • Upadek tabu? „Hartman propaguje seks z rodziną” – krzyczy tytuł z okładki tygodnika „Wprost” na której profesor trzyma na kolanach młodą dziewczynę. Minister Fuszera musi natychmiast odejść - domaga się polska prawica. Nad Wisłą rozpoczęła się właśnie kolejna „debata” publiczna. Po związkach partnerskich i gender przyszła pora na kazirodztwo.
 • Białoruski kameleon Kiedyś mógł zostać prezydentem całej Rosji, dziś jest najdłużej rządzącym przywódcą w całej Europie. Jedni widzą w nim nieokrzesanego brutalnego polityka, inni ukochanego przywódcę. Mało kto jednak dostrzega w Aleksandrze Łukaszence…wytrawnego polityka.
 • Smok buszujący w Internecie Mieli uzyskać dostęp do danych ponad 20 różnych systemów uzbrojenia, samolotów, czołgów i dronów. Wszystko działo się pod nosem amerykańskich służb bezpieczeństwa i nie było dziełem zorganizowanej grupy przestępczej czy terrorystów, a hakerów….z chińskiej armii.
 • Somalijski czarnobrody Padają strzały. Grupa mężczyzn w małej łodzi podpływa pod burtę ogromnego statku. W ruch idą drabiny i haki. Po krótkiej chwili mężczyźni są już na pokładzie i po schwytaniu bezbronnej załogi przejmują kontrolę nad statkiem. To nie obrazek z nowego filmu o piratach. To somalijskie wybrzeże w XXI wieku.
 • Feniks z popiołów Równo 20 lat temu, w niecałe sto dni, członkowie plemienia Hutu, w bestialski sposób zamordowali milion ludzi staczając kraj w obłęd szaleństwa. Wielu wróżyło, że Rwanda podzieli los krajów upadłych i już nigdy nie podniesie się z kolan. Tymczasem rzeczywistość okazała się zupełnie inna…
 • Radziecka nitka makaronu Mało jest miejsc na świecie, w których czas zatrzymał się ponad 20 lat temu. Takim skansenem historii jest właśnie Naddniestrzańska Republika Mołdawii. Gdyby ktoś zapadł w śpiączkę pod koniec istnienia ZSRR i obudził się dzisiaj w Naddniestrzu nie zauważyłby żadnej różnicy.
1Ostatnia strona