Fotografia » recenzje

  • Powojenna Warszawa oczami amerykańskiego korespondenta nowojorskiego magazynu „LOOK” w albumie "John Vachon. Trzy razy Polska". Dzieci wojny - z wielkimi oczami pełnymi nieufności i lęku. Dorośli o twarzach zmęczonych i wychudzonych, w których wyraźne piętno odbiła niepewność i pytanie: co dalej? Późniejsze oblicza Warszawiaków: wypoczęte, pogodne z widocznym rozluźnieniem i spokojem. A na koniec jedne z nielicznych kolorowych fotografii Warszawy lat 60, które ukazują Polaków odrodzonych, w których wojna wydaje się być niczym miraż zacierający się w przestrzeni czasu.  
  • Po prostu niczego nie brakuje O wielkiej pustce, niepowtarzalnych spotkaniach i przede wszystkim o wyjątkowych, silnych kobietach, czyli o fotograficznej publikacji „Po prostu męża mi brakuje. Spotkania z wdowami” Magdaleny Wdowicz-Wierzbowskiej.
  • Tajniki fotografii produktowej Fotografowanie produktów, to złożony proces, który wielu fotografom sprawia kłopot. By przybliżyć się do tej trudnej sztuki warto poznać książkę „Fotografia produktowa. Od przedmiotu do martwej natury” Eberharda Schuy.
  • Flesz w pigułce Używanie lampy błyskowej często wydaje się procesem skomplikowanym i nie dającym pożądanych efektów. Lektura „Lampa błyskowa bez tajemnic” może pomóc w zrozumieniu zasad rządzących rejestrowaniem i kreowaniem światła w fotografii. Autor operuje przystępnym językiem, w prosty sposób wyjaśniając zarówno techniczne jak i  estetyczne zagadnienia. 
  • Współczesne księżniczki Otyły Czerwony Kapturek i Kopciuszek w barze ze szklanką whisky, muzułmanka z napisem „I love orgasms” na chuście i prowokacyjnie ubrani nastolatkowie z nocnych klubów w Tokio - to jedne z licznych tematów zdjęć prezentowanych na międzynarodowej wystawie fotografii współczesnej i wideo pod tytułem „Księżniczki” w galerii Nowe Miejsce.
  • Wypędzeni 1939 na zdjęciach Zawartość archiwów polskich i niemieckich obrazująca historię prześladowań Polaków i Żydów, stała się częścią wystawy „Wypędzeni 1939…”. Ekspozycję wraz z kronikami filmowymi i dokumentacją z tego okresu można oglądać w Centrum Edukacyjnym IPN w Warszawie.
  • Sontag pod cenzurą Susan Sontag wybitna intelektualistka i krytyk, w życiu prywatnym była zagubiona. Te dwie sfery życia można poznać dzięki Odrodzonej... dziennikom opublikowanym w Polsce przez wydawnictwo Karakter.
  • Podręcznikowy fast food Kelbiego Któż z amatorów fotografii nie chciałby w krótkim czasie robić o wiele lepszych zdjęć? Poznać tajniki mistrzów, a przynajmniej jednego z nich? Scott Kelby dla wielu ludzi jest prawdziwym guru. Czy słusznie?
1Następna strona