Kultura » Niezwykli zwykli

 • Pani jeszcze nie wie, co to jest piekło Po wywiadzie z Katarzyną, skazaną na pięć lat więzienia za podżeganie do gwałtu w ośrodku, otrzymałam wiele maili. Jeden z czytelników napisał anonimowo: „Pani jeszcze nie wie, co to jest piekło”. Okazało się, że to był wychowanek sióstr boromeuszek.
 • Pięć minut szejcha Jestem w szoku co młodzi ludzie mają w telefonach. Poznałem Egipcjanina, który słuchał Lutosławskiego. Z kolei młodzi egipscy death metalowcy wiedzą wszystko o Nergalu: o jego życiu, koncertach, porwaniu Biblii. Widziałaś co zrobiły feministki egipskie? Na swoim profilu wstawiły zdjęcie dwóch kobiet siedzących na fladze ISIS z wyszytą szachadą. Jedna w nikabie siedzi odwrócona tyłem ze środkowym palcem w górze i wali kupę.
   
  Piotr...
 • Politykę robi się przy wódce To One tworzyły największą podziemną gazetę i audycje w Radiu Solidarność. One rzuciły hasło strajku solidarnościowego w 1980 roku. One były nazywane „damską grupą operacyjną”. I to One zostały przez historię zapomniane. Kobiety Solidarności. Dwoje reżyserów Marta Dzido i Piotr Śliwowski w filmie „Solidarność według kobiet” wracają pamięcią do wydarzeń sierpniowych i pokazują, że bez kobiet nie byłoby Solidarności.  
 • Na tropie ostatniego języka W Polsce istnieje miejscowość, w której 30 osób mówi w innym języku. Półtora roku temu pewien licealista zainteresował się tym miejscem, pojechał tam, zbadał nietypowy język, napisał pracę badawczą i dostał się do finału EUCYS – European Union Contest for Young Scientists. Dla 19-letniego Andrzeja Żaka, pasjonata językoznawstwa, Wilamowice stały się drugim domem.
 • Anioł bez aureoli Mieliśmy kiedyś na oddziale panią Różę. Miała męża i córkę. Córka w wieku 40 paru lat zmarła na raka. Męża też już nie było, więc została sama na świecie. Opowiedziała mi historię, która mnie kompletnie zdmuchnęła.
 • Staliśmy się watahą Słowa „zmęczenie”, „niemożliwe” i „niebezpieczeństwo” zdaje się, że dla nich nic nie znaczą. Wręcz przeciwnie, działają jak magnes. Agata i Przemek – zapaleni podróżnicy, pasjonaci wspinania i nurkowania w ciągu dwóch miesięcy przeszli 500 kilometrów przez Himalaje. Wyprawa o tyle niezwykła, że tak długi dystans przez najwyższe góry świata przemierzyli ze swoim psem Diuną. Relację i zdjęcia z wyprawy zamieścili na blogu, który zdobywa coraz większą popularność. Rozmowa z podróżnikami odbyła się w szpitalu, dzień po operacji Agaty.  
 • Mariusz Zawadzki, reporter wojenny: Polski terrorysta w Iraku Jeździł do Iraku regularnie od 2003 roku, zdając relację z wojny. Były to czasy, gdy porywano zachodnich dziennikarzy, hotele przypominały szczelnie odgrodzone od miasta fortece, a autostradą jeździli już tylko samobójcy. Spokój był złudzeniem, przerywanym serią z karabinu albo wybuchem bomb. Wojna pokazała swoje okrutne oblicze, które w książce „Nowy wspaniały Irak” opisuje reporter Mariusz Zawadzki.