Świat » Niezwykłe zamachy

 • Śmierć w oku kamery Na ulicach Marsylii od rana panuje wielkie poruszenie. W mieście kończą się ostatnie przygotowania do oficjalnej wizyty króla Aleksandra I. Wzdłuż głównej ulicy tworzy się już szpaler ludzi powiewających flagami Francji i Jugosławii. Wśród gapiów jest też mężczyzna, który rozstawia trójnóg pod kamerę. Nie wie jeszcze, że będzie pierwszym w historii, który uchwyci na taśmie zamach…
   
  Król Aleksander I...
 • Abdykacja przez śmierć Spiskowcy chcieli tylko żeby abdykował. Miał podpisać dokument, oddać władze synowi i żyć dalej. Historia potoczyła się jednak inaczej i wszechpotężny władca Rosji zmarł we własnej sypialni...
 • Ben Gurion – jak stworzyć państwo Niewielu było w historii ojców narodu, którzy od nowa wymyślili państwo, by ten naród w nim umieścić. Jeszcze mniej było takich, którzy ten pomysł wcielili w życie. Wydana przez Wydawnictwo Czarne najnowsza biografia Dawida Ben Guriona opowiada o nim w kontekście całej potężnej ideologii syjonizmu i sporów wewnątrz niej, ale równocześnie nie spuszcza z oczu człowieka z krwi i kości.
 • Przerwane posiedzenie: zabójstwo Wazgena Sarkisjana W głównej sali armeńskiego parlamentu panuje leniwa atmosfera. Posłowie opozycji składają interpelację. Premier Wazgen Sarkisjan ziewa na swojej ławie. Nikt nie spodziewa się, że za chwilę to miłe popołudniowe posiedzenie zostanie przerwane krzykami umierających.
 • Strzały w ogrodzie: Śmierć Mahatmy Gandhiego Setki wiernych zbierają się w ogrodach Birla Huse w New Delhi żeby wspólnie pomodlić się z żywa legendą ich kraju, symbolem niepodległości Indii. Na wspólną modlitwę przyszły całe rodziny z dziećmi, każdy chce usłyszeć słowa tego wielkiego hindusa. Niestety zamiast tego wierni usłyszą tego dnia strzały broni palnej.
 • Śmierć w telewizji: zabójstwo Asanumy w 1960 roku Dziennikarze już od rana tłoczą się przed wejściem do tokijskiej sali konferencyjnej Hibiya Hall. Za chwile ma się zacząć długo oczekiwana debata polityczna z udziałem szefa Socjalistycznej Partii Japonii. Wszyscy liczą na gorącą atmosferę polityczną, ale to co wydarzy się potem przerośnie wszelkie oczekiwania.
 • Samochód w ogniu – zamach na Benazir Bhutto To miał być jej dzień. Wiwatujące tłumy, plakaty z jej zdjęciami i domy przystrojone narodowymi flagami. Atmosfera na wiecu była wspaniała, taka sama była na poprzednich i taka miała być na następnym. Niestety, następnego premier Pakistanu już nie zobaczyła.
 • Świat arabski w szoku: prezydent Sadat zabity Egipt, a potem cały świat, zawrzał. To miał być wyjątkowy dzień. W całym Kairze pełno było zagranicznych oficjeli, dziennikarzy i wojskowych. Wszyscy czekali na paradę, która miała się rozpocząć lada chwila. To co stało się później zaskoczyło wszystkich.
1Ostatnia strona