Świat » Niewydeptane ścieżki

  • Indie: Niedotykalni się budzą Mimo istnienia od ponad pół wieku niepodległego demokratycznego państwa, w którym wszyscy obywatele powinni być równi i wolni, hierarchię kastową w Indiach wciąż traktuje się jako narzędzie segregacji społecznej. Na samym dnie powstałego przed wiekami systemu, a wręcz poza nim, znajdują się dalici - próbujący wyrwać się z sideł religijnych nakazów, skreśleni według tradycji, lecz uprzywilejowani według prawa.
  • Idealne miejsce na śmierć - Aokigahara Znajduje się w Japonii – kraju o cudnych krajobrazach, przebogatej kulturze i… jednym z najwyższych wskaźników samobójstw na świecie. Mówi się o nim „Morze Drzew”, które zachwyca swoim pięknem i tajemnicą. Jest tak gęsty, że nie dociera tam żaden dźwięk, ani podmuch wiatru. Nieopodal Tokio, u stóp góry Fuji, rozpościera się owiany złą sławą las Aokigahara – las samobójców.
  • Biali czarni, czyli klątwa albinizmu Zamknięte ośrodki opiekuńcze, oddzielne szkoły, czuwanie sąsiadów – to wszystko na nic się zdaje w obliczu zagrożenia, w jakim znajduje się albinoska ludność Tanzanii. Gangi zabójców „białych czarnych” grasują po wioskach tego kraju w poszukiwaniu osób posiadających, jak wierzą tubylcy, nadprzyrodzoną moc.
  • Meksyk: szamańskie chrześcijaństwo Egzotyka meksykańska powszechnie kojarzona jest z Mariachi ubranymi w typowy strój - ponczo i sombrero – przegryzającymi tytoń nachosami i przygrywającymi na mandolinie. Potomkowie starożytnych cywilizacji indiańskich wyróżniają się jednak czymś jeszcze – synkretyzmem religijnym, w którym wiara katolicka przenika się z tradycyjnymi wierzeniami sprzed wieków.