Kultura » książka

  • Belfast. 99 ścian pokoju W roku 2009 Polska rozegrała zaciekły mecz z Irlandią Północną w Belfaście. Mecz zakończył się wynikiem 3:2. Nie dla nas. Odpowiedzią pseudokibiców wysmarowanych biało-czerwoną farbą było zdemolowanie jednego z najsłynniejszych pubów w Belfaście. Miejscowi Irlandczycy nie pozostali dłużni wobec polskiej uprzejmości. Zorganizowali serie ataków na, niewinne niczemu, polskie rodziny zamieszkujące jedną z dzielnic Belfastu. Organizacja polonijna w Irlandii uruchomiła projekt mający na celu pomoc dręczonym rodzinom. Tak właśnie Aleksandra Łojek (autorka książki) trafiła do najuboższych dzielnic Belfastu-miasta, które kilka miesięcy później nazwała "miejscem z rozdwojeniem jaźni". 
  • Moda, PRL, wielbłądy... i co dalej? Na czym polega fenomen mody w PRL oraz czym są tytułowe ,,wielbłądy"? Aleksandra Boćkowska w swojej najnowszej książce najmniej pisze o ubraniach, ale o ludziach i miejscach, gdzie powstawała moda, była propagowana oraz sprzedawana.
  • W ogniu rewolucji Grzegorz Szymanik udaje się do miejsc objętych wojną, konfliktami albo w których panuje zamordyzm: do Hrabowego, gdzie zestrzelono malezyjskiego boeinga, do wioski Kopyś, w której urodził się Aleksander Łukasznka, razem z Egipcjanami idzie na plac Tahrir i jedzie mauretańskim pociągiem. Wiele historii i wspomnień zaowocowało reportażem „Motory rewolucji”. Czy autor sprostał zadaniu i dotarł do rewolucjonistów?
  • Wymień się książką „Książki żyją tylko wtedy, kiedy są czytane” to motto bookcrossingu, czyli akcji, której celem jest uwalnianie książek z zakurzonych półek i przekazywanie ich dalej. Idea ta nie jest obca organizatorom „Warszawskiej wymiany książek”. 18 i 19 kwietnia w „Nic Podobnego” między 12.00 a 16.00 przy ul. Siennej 87 odbędzie się II edycja tego wydarzenia.
  • Dziesięciu wspaniałych - nominowani do nagrody Kapuścińskiego Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego została ufundowana przez Radę Miasta Stołecznego Warszawy i przyznawana jest za reportaż literacki. Ma ona na na celu wyróżnienie znakomitych pod względem literackim książek gatunku non-fiction. Dodatkowo, nagroda ta upamiętnia znanego polskiego reportażystę, Ryszarda Kapuścińskiego.
  • Warszawa według Żulczyka Najnowsza powieść Jakuba Żulczyka przedstawia współczesną Warszawę pełną zepsucia, przemocy i kokainy. Czy poza upadłymi mieszkańcami coś jeszcze można w niej znaleźć?
  • Śmierć dobrze się sprzedaje Holenderski dziennikarz Joris Luyendijk był korespondentem w krajach arabskich. Przeżył ataki bombowe, kontrole wojskowe, zamieszki, rozmawiał z ofiarami i ich oprawcami, relacjonował najważniejsze wydarzenia. Wytrzymał 5 lat, bo jak twierdzi dziennikarstwo w krajach dyktatorskich nie istnieje. W 2011 roku wydał książkę “Szokujące fakty z życia reportera”, która pokazuje jak w rzeczywistości wygląda zawód korespondenta zagranicznego.
  • Nowy Jork – byt (nie)śmiertelny Debiutancka książka Magdaleny Rittenhouse jest pozycją poniekąd osobistą. Poniekąd, bo autorka czytelnikowi objawia się tylko czasami, niby w tłumie przechodniów w jednej z dzielnic Manhattanu. Ale za każdym spotkanie z nią jest tak intensywne, że nie sposób nie zobaczyć ogromnej nowojorskiej metropolii właśnie jej oczami.
1Następna strona