Kultura » film

  • Naga rewolucja "Jestem Femen"  to film dokumentujący działanie ukraińskiej organizacji feministycznej  FEMEN. Oksana Shachko, Anna Hutsol, oraz siostry Inna i Aleksandra Shevchenko  to główne bohaterki filmu i zarazem założycielki FEMEN. Jak mówią same kobiety, celem działania organizacji jest zwycięstwo nad patriarchatem, a ich bronią nagość.
  • Tylko durnie ratują świat Światowa premiera filmu ,,Dureń" miała miejsce w sierpniu 2014 na Międzynarodowym Festiwalu w Locarno. W polskich kinach studyjnych film można oglądać dopiero od 22 maja 2015 roku. To późna data, zważywszy, że ,,Dureń" zdobył Grand Prix oraz Nagrodę Publiczności podczas ostatniego Festiwalu Filmów Rosyjskich ,,Sputnik nad Polską".
  • Powitanie z Afryką Festiwal AfryKamera już po raz dziesiąty przybliży nam afrykańskie kino oraz kulturę. Nominowany do Oscara dokument produkcji Leonardo DiCaprio czy zakazane w Kenii „Historie naszego życia” to zaledwie początek listy filmów wartych obejrzenia na tegorocznej edycji Festiwalu.
  • Filmowy kwiecień Wszyscy miłośnicy filmu powinni zarezerwować sobie czas od 10 do 19 kwietnia. W tych dniach w Kinie Praha i niedawno otwartym Kinie Apolonia odbędzie się Festiwal Filmowy WIOSNA FILMÓW. Wyświetlone zostaną najlepsze produkcje ubiegłego roku.
  • Nagrody World Press Photo rozdane... dla filmów 12 marca przyznano nagrody dla najlepszych krótkometrażowych filmów dokumentalnych w konkursie World Press Photo Multimedia Contest. Na konkurs nadesłano 352 produkcje, spośród których międzynarodowe jury wyłoniło 6 zwycięskich nagrań.
  • Czternaście stacji Wierzycie w Boga? Maria, bohaterka „Drogi krzyżowej”, wierzy i nie uznaje kompromisów. Za radykalizmem bohaterki podąża reżyser, Dietrich Brüggemann, próbując stworzyć intrygujący film za pomocą zaledwie 14 ujęć (nie scen!). Czy cud się dokonał i widz nie zasypia z nudów przed ekranem?
  • Na pierwszym miejscu: człowiek Czy istnieją obozy odwykowe dla uzależnionych od Internetu? Co robią w pracy obrońcy praw człowieka Human Right Watch? Dlaczego inżynier z Salwadoru szuka ofiar wojen gangów? Jaką rolę odegrały kobiety w Solidarności? Oto pytania, na które odpowiedzi szukali twórcy filmów dokumentalnych. Efekty ich pracy będzie można obejrzeć na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym WATCH DOCS.
  • Obywatel J.S. Nie wszyscy kojarzą Jerzego Stuhra z robieniem filmów (a wyreżyserował ich już 7). Najnowszy - "Obywatel", według własnego scenariusza, pomimo podejmowania ważnej i ciekawej tematyki, potwierdza, że to żaden przypadek. One mu po prostu nie wychodzą.
1Następna strona